Nie tylko kolor! Kilka podpowiedzi, jak wybierać farby ścienne

Najczęściej osoby, które chcą pomalować swoje mieszkanie, szukając odpowiednich produktów kierują się kolorem. Specjaliści radzą jednak, by nie ograniczać się do estetyki. Farby ścienne należy dobrze dopasować do rodzaju pomieszczenia, warunków w nim panujących oraz własnych oczekiwań. Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Rodzaj pomieszczenia — dopasuj do niego farby ścienne

Niezwykle istotny jest rodzaj pomieszczenia, którego ściany mają zostać pomalowane. Dotyczy to przede wszystkim łazienki oraz kuchni. Chodzi oczywiście o dużą wilgoć, jaka panuje właśnie w tych wnętrzach. Istotne jest, by w takich przypadkach zastosować farbę ścienną hydrofobową. 

Jej atutem jest tworzenie na powierzchni specjalnej powłoki, która odpycha cząsteczki wody, uniemożliwiając jej wchłanianie. Dzięki temu można przeciwdziałać takim zagrożeniom jak tworzenie się pleśni oraz grzybów czy niszczenie tynku i głębszych warstw ściany. Pozwoli to zachować nie tylko estetyczne, ale też higieniczne warunki. 

Farba lateksowa czy akrylowa?

Zawartość żywicy w farbie jest bardzo ważnym czynnikiem. Aspekt ten decyduje, jak bardzo będzie ona trwała po naniesieniu na powierzchnię. Wyroby lateksowe bazują na dużo większej ilości żywic, dlatego są odporniejsze na zarysowania, dobrze znoszą szorowanie i mycie. Z tego powodu lepiej sprawdzają się w przypadku mieszkań, w których przebywają dzieci.

Dlatego lepiej wybierać właśnie takie farby ścienne  kiedy zamierza się często czyścić powierzchnię lub zachodzi ryzyko jej uszkodzenia. Z kolei warianty akrylowe są tańsze. 

Dobrze dobrana farba to podstawa!

Niewłaściwy dobór produktu może zadecydować o tym, że prace remontowe nie przyniosą zakładanego efektu. Dlatego warto poprosić o poradę sprzedawcę, który pomoże wybrać farbę. Dobrze też jest stawiać na wysokiej jakości wyroby, które odznaczają się mocnym kryciem.