Jak kupować farby ścienne? Cena czy skład? Na co zwrócić uwagę?

Remont mieszkania to operacja, która wymaga przemyślenia wielu istotnych kwestii. Nawet zwykłe malowanie powinno być poprzedzone odpowiednim researchem na rynku, by dobrze dopasować produkty . W przeciwnym razie praca może okazać się mało efektywna. Jak wybierać farby ścienne? Sprawdź, które cechy są kluczowe przy ich wyborze!

Zawartość żywicy

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zawartość żywicy w składzie. To główny czynnik, który wpływa na to, czy farba będzie trwała i odporna na uszkodzenia, a także szkodliwe działanie wody. 

Sklepy oferują wyroby lateksowe oraz akrylowe. Te pierwsze mają dużo więcej żywicy, dlatego świetnie sprawdzą się w łazience czy kuchni, czyli we wnętrzach, gdzie panuje największa wilgoć. Są też wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, powierzchnie  można często myć i szorować, toteż polecane są do zastosowania w mieszkaniach, gdzie przebywają dzieci. 

„ Oddychająca” powierzchnia

Z kolei ścienne farby akrylowe wyróżniają się tworzeniem dobrze oddychających powierzchni. Dzięki temu zaprowadzają przyjazny mikroklimat i pozwalają zachować higieniczne warunki we wnętrzach. Ich zakup powinni rozważyć np. alergicy czy astmatycy. 

Cena

Dla wielu osób kluczowym aspektem jest cena. Obydwa typy farb nadają się do czyszczenia. Dlatego jeśli w grę nie wchodzi np. częste rysowanie po powierzchni przez dzieci, nie trzeba od razu stawiać na odporniejsze warianty lateksowe. Akrylowe są tańsze, więc stanowią korzystną alternatywę dla większości klientów jeśli ściany nie będą intensywnie eksploatowane. 

Nie masz pewności, jaką farbę wybrać? Spytaj fachowca!

Wybierając farby ścienne dobrze jest poradzić się fachowca. Doświadczony sprzedawca z pewnością podpowie, jaki produkt kupić, by osiągnąć zaplanowany efekt. Ważne jest, żeby uzyskać powłokę trwałą, a jednocześnie estetyczną, która stworzy przyjemne warunki w mieszkaniu.