Probiotyki na stres — co warto o nich wiedzieć?
Obecnie jest wiele sposobów na wsparcie swojego zdrowia i dobrostanu. Probiotyki na stres to suplementy diety, które mogą przyczynić się do zminimalizowania stanów depresyjnych, lęków, a także wspomóc organizm w walce ze stresem dnia codziennego. Co więc warto wiedzieć o psychobiotykach? Przeczytaj!
Czym są probiotyki na stres?
Suplementy na stres zawierają w sobie starannie wyselekcjonowaną kompozycję bakterii probiotycznych, która wspomaga zachowanie ich odpowiedniego poziomu w jelitach. Przypuszcza się, że korzystnie oddziałują one na oś jelitowo-mózgową. Jej praca zazwyczaj regulowana jest przez układ nerwowy, układ dokrewny oraz układ immunologiczny. Dowiedziono, że bakterie probiotyczne mogą brać udział w syntezie neuroprzekaźników oraz zwiększyć tworzenie cytokin przeciwzapalnych.
Dodatkowo wskazuje się na to, że bakterie, jakie zawierają probiotyki na stres, mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu kortyzolu, uznawanego powszechnie za hormon stresu. W jelitach zaś zlokalizowany jest nerw błędny oraz inne neuroprzekaźniki, za pomocą których informacje kierowane są prosto do mózgu. Wskazuje się na to, że zaburzenia pojawiające si ę w obrębie mikroflory jelitowej mogą przyczynić się od występowania różnorodnych schorzeń związanych z układem nerwowym.
Jak działają probiotyki na stres?
Podejrzewa się, że wszelakie zaburzenia integralności flory jelitowej mogą być powodem stanów depresyjnych, lękowych, a także chorób neurodegradacyjnych. Zwykle wynika to ze zwiększenia przepuszczalności bariery jelitowej, co może spowodować zachwianie równowagi mikrobiologicznej. Suplementy na stres mogą pomóc w modulowaniu mikroflory jelitowej. Przypuszcza się, że w ten sposób może dojść do zmniejszenia ilości stresu, a także zredukowania zaburzeń poznawczych.
Probiotyki te mogą także wpłynąć korzystnie na poprawę nastroju i wspomóc funkcjonowanie układu nerwowego. Podejrzewa się także, że suplementy probiotyczne mogą przyczynić się do zredukowania poszczególnych objawów żołądkowo-jelitowych, które spowodowane są chronicznym stresem. Mogą one także przełożyć się na zachowanie równowagi emocjonalnej i ogólną poprawę samopoczucia.
Lepsze zdrowie i samopoczucie!
Jak wykazują badania, tego rodzaju suplementy na stres mogą doprowadzić do zwiększenia ilości wydzielanej serotoniny. Hormon ten może skutecznie wspomagać w leczeniu zaburzeń depresyjnych i przyczynić się do zredukowania zmiennych nastrojów, co poprawi jakość życia.