Pochodzenie towarów — najważniejsze informacje
Zajmujesz się międzynarodowym handlem? Musisz dobrze znać przepisy celne. Sprawdź, jak pochodzenie Twojego towaru może wpłynąć na jego cenę. Przygotuj się do współpracy z celnikami i zadbaj o odpowiednią dokumentację.
Reguły pochodzenia towarów
Agencja celna przestrzega kilku reguł pochodzenia towarów. Według nich, określone produkty pochodzą z kraju, w którym:
- zostały wyprodukowane lub przeszły ostatni etap przetwarzania,
- poddano je zmianie klasyfikacji taryfowej zgodnej ze standardami Systemu Harmonizowanego Opisu i Kodów Towarowych,
- na podstawie umowy handlowej z Unią Europejską respektowane jest preferencyjne określenie pochodzenia,
- towar został wielokrotnie przetworzony, przez co można traktować go jako nowy i pochodzący.
Określenie kategorii, do jakiej zaliczają się określone produkty, ma duży wpływ na wysokość opłat celnych. Polskie stawki określane są w oparciu o Kodeks Celny Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami za import lub eksport wyrobów tytoniowych, piwa, wódki i innych alkoholi, samochodów osobowych i motocykli.
Usługi agencji celnej
Osobami odpowiedzialnymi za określenie, jakie jest pochodzenie towarów, są pracownicy agencji celnej. Z punktu widzenia przedsiębiorcy warto zdecydować się na wcześniejsze konsultacje w zakresie klasyfikacji produktów. Poznaj przepisy dotyczące importowania i eksportowania towaru zanim jeszcze wejdziesz na międzynarodowy rynek. Agencje celne zajmują się weryfikowaniem dokumentów oraz sprawdzaniem zgodności przesyłek z przepisami celno-skarbowymi i sanitarno-epidemiologicznymi. Ponadto właściciele firm spedycyjnych i polscy producenci wysyłający swoje wyroby poza granicę kraju mogą skorzystać z audytu celnego, który pozwala kompleksowo przygotować się do kontroli celników.
Klasyfikacja towarów w Unii Europejskiej
Zależy Ci na korzystnym handlu międzynarodowym? Pamiętaj o klasyfikacji pochodzenia towarów i jeszcze przed wysyłką lub odbiorem produktów określ wysokość opłaty celnej. Możesz skorzystać z audytu i doradztwa celników znających aktualne unijne przepisy.