Czy warto zainwestować w akumulator ciepła?

Czy warto zainwestować w akumulator ciepła?

Ponieważ ogrzewanie budynków za pomocą kotłów opalanych nieekologicznymi paliwami stałymi, na czele z węglem, odchodzi powoli do lamusa, co wymuszają przepisy, Polacy szukają odpowiednich metod grzania swych domów. Jednym z popularniejszych od jakiegoś czasu wyborem jest ogrzewanie elektryczne, które jednak często generuje bardzo duże koszty, zwłaszcza gdy ceny energii znacząco wzrosły. Czy sposobem na rozwiązanie tego problemu może być zakup akumulatora ciepła? Przeczytaj, by się tego dowiedzieć.

Jak działa akumulator ciepła?

Osoby posiadające w domu któryś z wariantów elektrycznego ogrzewania często narzekają na zbyt duży wydatek energii, co czasami jest zupełnie zbędne, rozsądnie jest bowiem grzać mocniej tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz mocno spada. Akumulator ciepła, jak wskazuje jego nazwa, kumuluje energię kiedy jej wydatek jest niższy, a przy tym niektóre warianty są w stanie wydatkować jej więcej w okresach, gdy ceny prądu są niższe, na przykład w związku z obowiązującymi taryfami. Jest to świetny i wygodny sposób na oszczędności, niewymagający pilnowania wyznaczonych godzin, co byłoby kłopotliwe choćby w nocy.

Jaki akumulator wybrać?

Na rynku można znaleźć różne warianty tego produktu, różniące się budową, sposobem działania oraz składnikami odpowiedzialnymi za magazynowanie ciepła. Często wybieranym rodzajem jest akumulator stojący z trójwodnym octanem sodu. Można też wybierać między wersjami statycznymi i dynamicznymi. Te pierwsze utrzymują stałą temperaturę, drugie zaś umożliwiają zarządzanie nią, by na przykład utrzymywać mniejszy i wyższy poziom ciepła w różnych pomieszczeniach.

Doskonała inwestycja

Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet, ale jeśli nie wprowadzi się odpowiednich rozwiązań może kosztować krocie. Warto zaś oszczędzać energię, nie tylko w trosce o swój portfel, ale też środowisko —  akumulator wydatnie w tym pomoże.