|
|
Kajetan Rajski: Wilczęta 2. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych
![]() Dzięki lekturze tej publikacji świadectwa ludzi, którzy zachowali wierność rzeczom ważnym i gotowi byli oddać za nie życie, odkrywamy wartość wierności tradycji, polskości, dziedzictwu przodków. To fenomen Żołnierzy Wyklętych - dzięki nim kolejne pokolenia zaczynają żyć dla naszego narodowego i chrześcijańskiego dziedzictwa. Ta książka pomoże owo dziedzictwo docenić, wypełnić się nim i rozwijać je, by, jeszcze wspanialsze - przekazać kolejnym pokoleniom. W drugim tomie rozmów z synami i córkami żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego pokazana jest gehenna tytułowych Wilcząt, które system komunistyczny prześladował z całą brutalnością tylko dlatego, że ich ojcowie obrali drogę niezłomnych patriotów. Niektórzy z nich swoich ojców nie pamiętają. Niemal wszyscy żyli z piętnem „dzieci bandytów” przez długie dekady. Dopiero dziś odzyskują należną im pamięć i szacunek.
Oto spis treści: Wstęp Śmierć spowoduje uwolnienie od tych okropnych przeżyć Kazimierz Jachimek, syn Józefa Jachimka ps. „Stalin” Urodziłam się na Zamku Magdalena Zarzycka-Redwan, córka Władysława Zarzyckiego Bałem się, że ojca powiesili… Romuald Rajs, syn kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury” Zostały ordery i różaniec z chleba… Wojciech Borzobohaty, syn ppłk. Wojciecha Borzobohatego ps. „Wojan” Walkę uważał za swój obowiązek Maciej Chojecki, syn chor. Antoniego Chojeckiego ps. „Ślepowron” Urodziłem się 24 dni po śmierci ojca Wiktor Kania, syn por. Wiktora Kani ps. „Andrzej” Ojciec widział, jak torturują mamę Bożena Przybyłowska, córka por. Jana Przybyłowskiego ps. „Onufry” Agenci zabili go podczas snu Arkadiusz Płaszczyński, syn chor. Witolda Boruckiego ps. „Babinicz” Ojca odnaleziono na „Łączce” Zygmunta Barańska, córka por. Zygmunta Szymanowskiego ps. „Jezierza” „Będziemy czerwonych nieludzko strzelać” Stanisław Sojczyński, syn kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” Bicie zależało od humoru ubeków Kazimierz Komoszyński ps. „Kajtek”, syn Bronisława Komoszyńskiego Mówili na mnie „Płomyk” Zbigniew Kuraś, syn mjr. Józefa Kurasia ps. „Ogień”
|
Sławomir N. Goworzycki: TAMTEGO LATA. Zatajona historia Polaków
Cena:
43,00 zł
![]() Dorosły już pokolenia, które tylko z ogromnym trudem dowiadywały się o naszej niedawnej historii, o złu komunizmu i o tym, jak ocaliliśmy świat przed jego absolutnym panowaniem. Dziś jest inaczej - możemy swobodnie dowiadywać sie o historii, przez nią kształtować postawy młodzieży. Oto nieocenione narzędzie: książka "Tamtego lata" Jest w niej wszystko, co piękne i cenne: Katolicka wiara, polski honor, tradycje i obyczaje. Krew, pot i łzy. Młodzieńczy zapał. Heroizm i poświęcenie, porażki i zwycięstwa. Wyśmienita, wartka powieść historyczna! „Tamtego lata. Zatajona historia Polaków” to nasycona miłością Ojczyzny i chrześcijańskimi wartościami powieść historyczna o wojnie polsko-bolszewickiej roku 1920 w jej przełomowym momencie – Bitwy Warszawskiej.
Bez zbędnych retuszy i "poprawności politycznej" pokazuje ogromne poświęcenie polskiego społeczeństwa broniącego Polski i Europy przed bolszewickim najazdem, co uchroniło chrześcijańską Europę przed zalewem komunistycznej propagandy.
Od małych chłopców po doświadczonych dowódców, wszyscy bronili niepodległości Ojczyzny, powierzając swoje losy Panu Bogu i Najświętszej Maryi Pannie. Ta bogata faktograficznie opowieść ukazuje historię zmagań o wolność naszej Ojczyzny na tle pięknych polskich krajobrazów.
W barwnej opowieści Autor przedstawia patriotyzm, wiarę katolicką, zaangażowanie, rozwagę i rozsądek, jak i młodzieńczy zapał Polaków tamtych dni. Książkę może czytać zarówno dorosły Czytelnik, jak i młodzież.
Główny bohater – nastoletni harcerz – pociągnięty przykładem wielu znajomych i nieznajomych, zaciąga się do Armii Ochotniczej. Obserwujemy losy młodzieńca oraz jego bliskich na tle zawieruchy wojennej: licznych bitew i potyczek, narad sztabu polskiego wojska, przykrych skutków przemarszu czerwonych armii.
Młody dowódca spojrzał chłopcu w oczy i, jak starszy brat, potrząsnął jego ramieniem.
– Ty musisz doręczyć przesyłkę. Tym sposobem ratujesz i Abryczyńskiego, jeśli żyje, i nas wszystkich, całe miasto... i wiele więcej niż miasto. O, żebyś ty chłopcze wiedział jak wiele.
– Ja to wiem, panie majorze – odparł żywo Dyzio, marszcząc czoło, unosząc nieco głowę i z wielką powagą spoglądając w oczy swego rozmówcy. – My ratujemy cywilizację chrześcijańską.
Kilka osób obecnych przy tej wymianie zdań znieruchomiało. Poczęto spozierać w milczeniu to na chłopca, to po sobie wzajem. Cały ów krajobraz walczącego miasta, frontowej rzeki i jej brzegów, nabrał w pojęciu tych ludzi innego wymiaru – jakby nie swojskiego już tylko i bardzo tutejszego, lecz jakiegoś wielkiego, nieogarnionego, wręcz ponad przestrzenią i czasem.
– Ach, skoro tak... to, cóż, wszystko jasne... Ruszaj druhu. – Młody major zmieszał się nieco, zrozumiawszy, że jego przydługa mowa kierowana do tego chłopca była raczej zbędna. liczba stron: 655 oprawa: miękka format: 14,5 x 20,5 cm |
Gabriele Kuby: Zryw ku miłości. Do młodych ludzi, którzy chcą mieć przyszłość
Cena:
23,00 zł
![]() Książka jest zaproszeniem i wezwaniem skierowanym do młodych ludzi, aby rozważyli cel i sens swojego życia w perspektywie wolności i odpowiedzialności. Zawiera refleksje na temat współczesnego świata i poszukiwania dróg wyjścia z kryzysu zagrażającego nie tylko tradycyjnie pojmowanemu systemowi wartości, lecz także samym podstawom egzystencji człowieka. Chodzi o ciebie i twoje życie, o twoją wolność i twoje życie - o szczęście, które przychodzi, kiedy poznajesz i wypełniasz sens swojego życia. |
Giulia Gabrieli: Hak pośrodku nieba
![]()
Historia Giulii Gabrieli, czternastolatki chorej na raka. Musicie od razu wiedzieć, że Giulia wygrała walkę z chorobą. To prawda, że nie wyzdrowiała: umarła wieczorem 19 sierpnia 2011 roku w swoim domu w Bergamo, w chwili, gdy na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie kończyła się droga krzyżowa z udziałem młodzieży. A jednak wygrała. Uczyniła dwa lata swojej choroby hymnem na cześć życia, duchowym crescendo, które doprowadziło ją do spokojnego dialogowania z własną śmiercią. Giulia była normalną dziewczynką. Podkreślała często swoją normalność: była ładna, bardzo pogodna, naiwnie teatralna, lubiła podróżować, ładnie się ubierać i uwielbiała chodzić na zakupy. W tajemniczy sposób choroba tej eksplozji subtelnej witalności nie zniszczyła, ale ją wzmocniła.
Strony: 152, Format: 13x20 cm |